Poletna osvežitev na Krki in Kolpi

Osvežitev v naravnih kopališčih je pravi balzam za dušo in telo v vročih poletnih mesecih ter nudi odlično priložnost za raziskovanje okoliškega območja in uživanje v pohodih ali piknikih v naravi. Na splošno je kakovost kopalnih voda na kopalnih območjih na reki Krki in Kolpi, na katerih se spremlja kakovost kopalne vode, primerna za kopanje. 

Uporabnike pa vabimo tudi k upoštevanju napotkov za varno kopanje v naravi.

Kopalne vode se vrsto let razvrščene kot odlične oziroma dobre. (ARSO)


Priljubljena kopališča ob Krki:

Žužemberk (kopališče Loka), Straža (jez), Kostanjevica na Krki (pri mostu), v okolici Novega mesta na mestni plaži, v Mačkovcu in na Otočcu.

Obiščite tudi turistične ponudnike v bližini: Gostišče Koren, Rudolfov splav, Gostišče Loka, Bar Plaža


Priljubljena kopališča ob Kolpi:

Prelesje – Kot, Sodevci, Radenci, Damelj, Podbrežje-Fučkovci, Učakovci-Vinica, Adlešiči, Dragoši – Griblje

Obiščite tudi turistične ponudnike v bližini: Gostišče Veselič, Gostišče Kapušin, Glamping Malerič, Kolpa Paradise

 



Namigi in napotki za varno kopanje v naravi

Da bo vaša izkušnja prijetna, varna in v sožitju z naravo, smo pripravili nekaj koristnih napotkov:

1. Kopajte se na urejenih in preverjenih mestih

Izberite označena naravna kopališča ali dobro znane točke ob reki. Na takšnih mestih je vstop v vodo lažji, tok reke bolj predvidljiv, okolica pa primerna za počitek.

2. Pazite na spolzke in kamnite površine

Dno rek je pogosto kamnito in lahko zelo spolzko. Priporočamo uporabo vodnih čevljev, ki ščitijo stopala in zmanjšajo nevarnost zdrsa.

3. Zaščitite se pred soncem

Ob vodi sončni žarki delujejo močneje. Nosite pokrivalo, uporabljajte kremo z zaščitnim faktorjem in se v času najmočnejšega sonca (med 11. in 16. uro) raje umaknite v senco.

4. Otroci naj bodo vedno pod nadzorom

Čeprav sta Krka in Kolpa na več mestih mirni in plitvi, se lahko pogoji hitro spremenijo. Otroci naj bodo vedno v bližini odrasle osebe.

5. Spoštujte naravo in živali

Reke so dom številnim rastlinskim in živalskim vrstam. Ne vznemirjajte rib, ptic ali drugih prebivalcev narave. Po obisku vedno pospravite za seboj in s tem prispevajte k ohranjanju čistega okolja.

6. Ne kopajte se po močnem deževju

Povišan vodostaj ali hitrejši tok lahko predstavljata nevarnost. Če je voda kalna in hitra, je bolje počakati, da se razmere umirijo.

7. S seboj prinesite vodo in prigrizke

Na bolj odročnih kopališčih ni vedno dostopa do trgovin ali gostinske ponudbe. Poskrbite za zadostno količino pitne vode in lahke hrane.